Brány lyžiarskych stredísk vo Vysokých a Nízkych Tatrách sa otvoria už čoskoro

Zimná sezóna 2024/2025 klope na dvere, brány lyžiarskych stredísk vo Vysokých a Nízkych Tatrách sa otvoria už čoskoro. Návštevníci sa pritom môžu tešiť na overenú kvalitu ale aj na viaceré novinky. „Lyžiari tu nájdu najstrmšiu zjazdovku na Slovensku, svahy určené pre svetových lyžiarov aj úplných začiatočníkov, nekonečné bežkárske trate, adrenalínový skialp či oddych v niekoľkých vodných parkoch,“ uviedla generálna riaditeľka národnej organizácie pre propagáciu cestovného ruchu na Slovensku SLOVAKIA TRAVEL Ivana Vala Magátová.

Viac ako dvadsať kilometrov zjazdoviek ponúkajú lyžiarom strediská v našom najvyššom pohorí vo Vysokých Tatrách. Môžu si vybrať lyžovačku v Tatranskej Lomnici, na Štrbskom Plese či na Jakubkovej lúke v Starom Smokovci. „V našom najvyššie položenom stredisku na Štrbskom Plese by si návštevníci mohli prvýkrát zalyžovať už na Mikuláša. Stredisko má deväť kilometrov širokých zasnežovaných zjazdoviek. V závislosti od snehových podmienok by v ňom sezóna mohla trvať až do apríla,“ zdôraznila výkonná riaditeľka Regiónu Vysoké Tatry Lucia Blašková.

Lyžiarske stredisko Tatranská Lomnica by mohlo prvých návštevníkov privítať  už 14. decembra. Tamojšie svahy by im v prípade priaznivého počasie mohli byť k dispozícii až do mája. „V stredisku sa nachádza 12 kilometrov zjazdoviek, medzi nimi aj najvyššie položená a najstrmšia zjazdovka z Lomnického sedla,“ povedala Ivana Vala Magátová, generálna riaditeľka SLOVAKIA TRAVEL. V regióne Vysoké Tatry si počas zimnej sezóny môžu dovolenkári vyskúšať aj viac ako 75 kilometrov upravovaných bežeckých tratí. „Najväčším areálom je Štrbské Pleso, ktoré ponúka osem bežeckých okruhov v dĺžke od 0,7 do 5 kilometrov,“spresnila Lucia Blašková.

Na svoje si vo Vysokých Tatrách prídu aj milovníci spojenia vysokohorskej turistiky a lyžovania, teda skialpinizmu. Tí skúsenejší si môžu vybrať z viacerých možností, medzi nimi  prechod cez Baranie sedlo, Priečne sedlo a zjazd cez Soliskové sedlo. Pre začiatočníkov, ktorí sa chcú zoznámiť s výstupom do kopca na lyžiach, je určený Ski fitness. Obľúbené tipy na výstup vo Vysokých Tatrách sú Hrebienok, Popradské Pleso, či Sliezsky dom.

Výborné podmienky pre zimné športy ponúka na Slovensku Liptov. Top miestom všetkých lyžiarov je stredisko Jasná, kde si zalyžujú na severnej liptovskej strane a prelyžujú aj na Horehronie. Väčšina tunajších trás je technicky zasnežovaná, takže garancia snehu je tu od decembra až do apríla. Tento rok stredisko otvára už v posledný novembrový víkend. Na vrchol Chopku sa dopravuje najmodernejšími lanovkami Funitel s kapacitou 24 osôb alebo 15-miestnymi kabínkovými lanovkami. Stredisko ponúka viac ako 50 kilometrov zjazdoviek rôznych obťažností. 

Ďalším obľúbeným lyžiarskym strediskom je na Liptove Malinô Brdo pri Ružomberku. V zimnej sezóne tu nájdete 10,5 kilometrov zjazdoviek na lyžovanie, najdlhšia zjazdovka s dĺžkou 3,9 kilometrov prekoná výškový rozdiel 698 metov a je jednou z najdlhšie technicky zasnežovaných zjazdoviek na Slovensku. „V stredisku sa nachádza 8 zjazdoviek rôznej náročnosti. Sú dostatočne široké, vďaka čomu sú vhodné aj pre rodiny či skupiny priateľov,“ spresnila Ivana Vala Magátová, šéfka SLOVAKIA TRAVEL. V Nízkych Tatrách sú aj ďalšie strediská, medzi nimi napríklad SKI Opalisko Závažná Poruba, SKI Centrum Demänová, SKI Žiarce Pavčiná Lehota, či SKI Dolinky. Dokopy ponúka región viac ako 80 kilometrov zjazdoviek. Na Liptove si však prídu na svoje aj milovníci skialpu, ponúka zároveň 70 kilometrov upravených bežkárskych tratí. Najlepšiu garanciu snehu majú trate v Jasnej a na Čertovici. Majú však náročnejší profil. „Pre začiatočníkov a rodiny s deťmi sú vhodnejšie trate na rovinatých lúkach napríklad Demänová, Liptovská Kokava, Liptovská Štiavnica alebo  trate pri lyžiarskom stredisku Dolinky v Žiari. Náročnejší profil majú trate v Závažnej Porube, ktoré boli projektované priamo na účel pretekov,“uzavrela generálna riaditeľka SLOVAKIA TRAVEL Ivana Vala Magátová.